Masaż tkanek głębokich, nazywany też masażem głębokim, jest delikatny, przebiega w wolnym tempie. Cel masażu tkanek głębokich stanowi wpłynięcie na stan mięśni – zmniejszenie ich napięcia i rozluźnienie, a także zxwiększenie płynności ruchów.
Masaż wykonuje się za pomocą ruchów łokci, przedramion i palców oraz kamiennie. Technika głównie polega na wykonaniu pod kątem skośnym – nacisk na tkankę pod kątem zbliżonym do 45 stopni rozciąga ją ale jej nie uciska. Używa się podłużnych ruchów aby wydłużyć skrócone mięśnie. Poprzecznie ruchy wykonywane na brzuszkach mięśni służą do zlikwidowania powstałych zrostów mięśniowych. Opracowują się ścięgna i brzuśca mięśniowe, zmiękczając i rozciągając je. Oddziela się również przedziały międzymięśniowe, które wcześniej się połączyły, uniemożliwiając tym samym właściwy ślizg podczas ruchu, co nierzadko powoduje bóle u pacjenta. Obserwując stan napięcia, dobieramy siłę i rodzaj wykonywanych ruchów do reakcji organizmu konkretnego pacjenta. Oliwka do masażu zamienia się na wosk do masażu, co pozwala zmniejszyć poślizg i wykonać stabilniejszy chwyt.
Masaż tkanek głębokich pozwala rozluźnić napięte mięśni i powięź, zmniejszyć dolegliwości bólowe – zwłaszcza w okolicy kręgosłupa, zwiększyć ruchomość i elastyczność tkanek, co umożliwia pacjentowi przebrać właściwą postawę ciała. Dlatego też wskazaniem do masażu głębokiego są wady postawy, dolegliwości bólowe w mięśniach czy rwa kulszowa i rwa barkowa. Dzięki masażowi tkanek głębokich szybciej się one regenerują, a organizm jest lepiej ukrwiony. Poprzez masaż głęboki można też sobie poradzić z bólem i zawrotami głowy pochodzenia odkręgosłupowego.