Czym jest trening Chi Flow

Życie to ruch

ODBLOKUJ SWOJE CIAŁO


Kiedy nasze ciało traci równowagę przez nieodpowiedni tryb życia lub traumy, wówczas powstają napięcia i choroby. Zapobieganie jest lepsze od leczenia, wymaga tylko dyscypliny. Kultywując zdrowe nawyki i pracując z już zaistniałymi dolegliwościami, tworzymy potencjał ku długiemu, szczęśliwemu życiu.

Jak rzeka płynąca bez przeszkód, tak powinna przepływać energia w naszym ciele. Odblokowując istniejące przegrody i wzmacniając osłabione odziały w naszym ciele dajemy możliwość zdrowiu zaowocować dobrym samopoczuciem.

Całe nasze ciało jest owinięte siecią powięziową, czyli błoną zbudowaną z tkanki łącznej zbitej. Niewątpliwie powięź odgrywa znaczną rolę w naszym ciele, chroni go, utrzymując w strukturalnej jedności. Jest ona jak sprężysta gąbka, która pomaga nam w poruszaniu się. Powięź jest bardzo unerwioną tkanką, tworzącą macierz do komunikacji międzykomórkowej. Aby nasze ciało, a dokładnie układ ruchu funkcjonował poprawnie powięź ma być elastyczna, dobrze nawilżona i zdrowa.

Na dolegliwości od strony układu mięśniowo-powięziowego najbardziej wpływają 2 czynniki: przeciążenie w wyniku zbyt intensywnej pracy mięśniowej oraz stres. Przez niepoprawne wzorce ruchowe w naszym życiu codziennym i osłabienie niektórych ważnych struktur, nieodpowiednio rozkłada się napięcie mięśniowo-powięziowe, co powoduje nadmierną pracę czy kompensację jednych części mięśniowo-powięziowych nad innymi. Doprowadza to do braku poślizgu, w konsekwencji objawiającej się bólem i nadmiernym spięciem. Natychmiast kiedy dużo stresujemy się, mało pijemy i ruszamy się nasza powięź traci swoje naturalne właściwości, kurczy się, spina się, tworząc zbite cząsteczki. Te możliwe dysfunkcję powodują to że garbimy się, cierpi nasz kręgosłup, stawy i często nie możemy wykonać pewnych ruchów, a energia w ciele blokuje się w różnych obszarach.

Jak rzeka płynąca bez przeszkód, tak powinna przepływać nasza energia w cielę. Więc zanim zaczniemy pracować nad jej przepływem zajmiemy się odblokowaniem poszczególnych partii w ciele, co będzie pierwszym etapem treningu. Techniki rolowania BLACKROLL® pochodzące od Rolfingu czyli Integracji Strukturalnej założonej Idą Rolf w latach 60ch, pomogą ci przywrócić giętkość, zlikwidować ból w poszczególnych częściach twojego ciała.

Aby sprawić żeby powięź była zdrową zajmiemy się jej rozciąganiem. Trening jest skonstruowany tak, że techniki rolowania oraz rozciągania przeplatywują się miedzy sobą, tworząc Rolling – Yoga flow. Pod czas ćwiczenia jogi skręcamy i wydłużamy kręgosłup, ściągamy w dół łopatki, unosimy klatkę piersiową, prostując plecy, to wszystko kształtuje w nas nawyk trzymania poprawnej postawy ciała.  Dodatkowo zwiększa gibkość i elastyczność kręgosłupa, mięśni i powięzi, łagodzi ból i dolegliwości narządu ruchu, poprawia ukrwienie, co reguluje ciśnienie krwi.

Przemieszczając się na dwóch kończynach trzeba zadbać aby nasza oś ciała była poprawnie wywieszona, aby uniknąć strukturalnego dysbalansu i przegród w przepływie energii. W Tai Chi używamy technik wizualizacji aby poprawić postawę ciała. Wyobraź sobie, że do czubka twojej głowy jest przyczepiony niewidzialny sznurek, który pociąga cię w górę. Jesteś jak złota struna między niebem a ziemią –  stopy ciasno przylegają do podłoża, a szyja i głowa z lekkością wyciągają się ku górze, kręgosłup ma idealne krzywizny a ramiona swobodnie opadają, odczuwasz w ciele przestrzeń. Bez wysiłku stoisz, nie walczysz z “garbiącymi się plecami” ani zapadniętą klatką czy podwiniętą miednicą. Bowiem jeśli wszystkie elementy naszego ciała są ułożone harmonijnie względem centralnej osi (linii grawitacji), to wówczas jest ono w stanie równowagi. Nie odczuwamy żadnego dyskomfortu czy bólu. Poruszamy się też płynnie, wykonujemy różne czynności bez wysiłku,  mamy poczucie swobody. Niestety rzadko kto zbliża się do tego ideału. Trenując w ten sposób stwarzamy zdrowsze nawyki, które zwykle potrzebują około 3 miesiąców regularnych ćwiczeń aby wprowadzić się w nasze życie, tyle czasu potrzebuje nasz układ nerwowy dla stworzenia nowej sieci neuronowej. W trzecim etapie treningu skupiamy się na koordynacji stawowo-mięśniowej oraz rozluźnieniu ciała raczej, niż na wykorzystaniu napięcia i siły mięśni. Przy powolnych, zrównoważonych, powtarzających się ruchach wzmacniamy mięśnie głębokie, poprawiamy cyrkulację krwi i limfy, polepszymy perystaltykę, wzmacniamy odporność organizmu. Tai Chi koncentruje się głównie na kultywowaniu wewnętrznej energii Chi, jako źródła naszej siły. Jest to medytacja w ruchu, stymulująca ważność, świadomość, spokój i równowagę. Kultywuję dyscyplinę, sprzyjającą rozwoju w różnych aspektach Twojego życia.