Ból kręgosłupa

Przyczyny bólów kręgosłupa:

  • przeciążenia tkanek;
  • degeneracja krążka międzykręgowego lub jego przepuklina;
  • zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze trzonów kręgów;
  • zwyrodnienia stawów międzywyrostkowych.

Masaż w zespole bólowym krzyża

W okresie ostrym przeciwwskazane jest podejmowanie jakichkolwiek rękoczynów. Chory powinien odpoczywać nawet do 2 tygodni. W tym czasie można jednak stosować wybrane metody fizykalne bądź zażywać środki przeciwbólowe.

Do masażu można przystąpić po ustąpieniu stanu ostrego.

Pozostałe metody leczenia

Pierwszą metodą z wyboru jest zwykle farmakoterapia, czyli stosowanie środków przeciwbólowych. W leczeniu zachowawczym znaczne korzyści odnotowuje się po zastosowaniu różnego rodzaju form fizjoterapii i balneoterapii.

W tej jednostce chorobowej często stosuje się okłady i zawijania borowinowe. Mechanizm działania tych zabiegów polega na oddziaływaniu termicznym i chemicznym. Działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, rozluźniają mięśnie i zwiększają elastyczność tkanki łącznej.

W fizykoterapii stosuje się prądy diadynamiczne, interferencyjne, metodę TENS, laseroterapię, pole magnetyczne, a także ultradźwięki i krioterapię. Wartościowe są również terapie łączone, np. prądy interferencyjne z podciśnieniem.

Na końcu warto wspomnieć o terapii manualnej, ponieważ wiele jej technik jest w stanie całkowicie zlikwidować dolegliwości bólowe kręgosłupa.