Skierowanie Chi w DanTian

W medycznej księdze Neijing sprzed ponad 2 tysiące lat zalecano już „stać nieruchomo i pogrążyć się w medytacji”, jako środek zachowania dobrej kondycji. Stwierdzono wpływ tej praktyki na usuwanie takich dolegliwości jak choroby serca, wątroby, układu trawiennego reumatyzmu i artretyzmu. Również zalety można wymienić; zwiększanie siły nóg, palców, skoczności, siły ramion, bioder, elastyczności ścięgien. W ten sposób ćwiczące wyrabiali sile nóg w naturalny i nieszkodliwy dla zdrowia sposób. Ćwicząc pozycje z koncentracją na Dan Tian wzmacniają się obronne mechanizmy kory mózgowej tak, że sam mózg odpoczywa, co daje po zakończeniu uczucie relaksu i jasności umysłu. 

Krok 1.

Stań w pozycji wyprostowanej na lekko ugiętych kolanach ze stopami ustawionymi równolegle na szerokości barków. Nie poruszaj udami, talia ani inna częścią ciała, koncentruj się tylko na mięśniach w okolicy brzucha.

Jedną rękę umieść na brzuchu, drugą z tyłu na wysokości odcinku lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa. Uspakajamy oddech, aby był równy, płynny i niewymuszony.

W czasie wdechu mięśnie brzucha lekko się napinają, zaś wydechowi towarzyszy rozluźnienie tego obszaru. Zwróć uwagę, aby nie działać siłą fizyczną na cykle oddechowe. Napinamy i rozluźniamy ten obszar w sposób naturalny.

Oddychaj łagodnie i równo, łącząc oddech z naturalnymi ruchami mięśni, po pewnym czasie praktyki odczujesz okrężny rusz w ćwiczonym obszarze.

Skoncentruj się na wykonywaniu poziomego okrężnego ruchu (załączamy za pomocą mięśni, wspomagając się oddechem, poziome okręgi). Skup się na małych okręgach, kiedy poczujesz się wygodniej postaraj się rozszerzyć okrąg. 

Ćwicząc systematycznie zmożesz odczuwać wygodę i rozluźnienie ciała, a także wykonywanie raz mniejsze, raz większe okręgi w dowolnym kierunku.

Krok 2.

Kiedy już potrafisz swobodnie wykonywać poziome okręgi, zmień je na pionowe, obejmując również przeponę.

Wykonaj faliste ruchy w przód i tył, w górę od odcinka przepony i w dół do krocza, powracając tą samą drogą. 

Ćwiczenie rozluźnia mięśnie oraz poprawia przepływ Chi w okolicach żołądka, wątroby, pęcherzyka żółciowego i śledziony. Uczymy się również wykorzystanie umysłu do prowadzenia Chi w Dan Tian i w górę. 

Potrafisz uczyć umysł by wprowadzić ruch Chi w Dan Tian w ten sam okrężny sposób. Celem ćwiczenia wykonywanie delikatnych ruchów, podczas gdy Chi krąży bardzo silnie.

Krok 3. 

Kiedy już możesz doświadczać specyficznego falistego i okrężnego ruchu, dołącz skręt ciała mniej więcej 45 stopnie. 

Skręcanie ciała powoduje delikatne napięcie mięśni z jednej strony i rozluźnienie z drugiej, tym samym masaż narządów wewnętrznych. 

Po wytrwałej praktyce będziesz umiał rozciągać ruch z odcinka dolnego Dan Tian w górę do klatki piersiowej i dalej do ramion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *