Merydiany
Według tradycyjnej medycyny chińskiej w organizmie człowieka istnieje ciągły zintegrowany przepływ informacji i energii lub tak zwanej Chi, poruszającej się po kanałach (merydianach), które łączą wewnętrzności z pozostałymi częściami ciała, co w ten sposób robi ciało jedną całością. Kiedy energia Chi przepływa swobodnie przez merydiany, ciało jest zdrowe i w równowadze. Ale jeśli Chi zostanie zablokowana, nastąpi jej zastój lub osłabienie, wówczas może wywołać fizyczny, mentalny lub emocjonalny stan chorobowy.
Tkanka łączna
Tkanka łączna jest częścią większej macierzy pozakomórkowej, tak zwanej „filtrującej”, obecnej między komórkami. Jest wszechobecna, występuje we wielu postaciach:
- gęsta tkanka łączna (ścięgna) – łączy kości z mięśniami;
- włóknista tkanka łączna (więzadła) – łączy kości z innymi kościami;
- mniej zbita, a bardziej elastyczna t.ł. (powięź) – otacza każdy mięsień zewnątrz oraz powierzchnię skupisk mięśniowo – włóknistych, tworzących mięśnie. Powięź otacza naczynia krwionośne, nerwy i organy wewnętrzne. Pełni funkcję spoiwa struktur, bardzo podanie do folii, utrzymującej zawartości kanapki razem.
- tkanka łączna luźna, najpowszechniej występując ,lecz najmniej doceniana. Utrzymuje ona organ na właściwym miejscu i w spajaniu różnych rodzajów i warstw tkanki ze sobą. Jest powiązana z wysoce płynnym środowiskiem, wiążącym wodę, jony i inne substancje, zbiorowo nazywane „żywa matryca”. Ma właściwości łączenia wszystkich części ciała (a być może i umysłu), co stanowi idealną metaforę zasad Tai Chi.
Ćwiczenie z integracją ciała
Wyobrażając sobie macierz tkanki łącznej, musimy zostać świadomi jej struktury i tej żywej matrycy, którą tworzy, przenikając i otaczając każdą komórkę twojego ciała. Czy odczuwasz, jak fala oceanu wewnątrz ciebie łączy stopy i kostki z kolanami, kiedy przelewasz energie z jednej strony ciała na drugą? Czy płyn i fale bioelektryczne przepływają swobodnie tymi kanałami, czy też w nich blokady i tamy hamujące ich przepływ?
Każdy ruch dowolnej części ciała wpływa na pozostałe. Dzięki wrażliwości możemy uświadomić sobie, że jesteśmy w stanie odczuwać ruchy ramion aż po palce stóp czy też czuć wpływ oddechu na kształt żeber i kręgosłupa.
Rozluźnij kręgosłup tak, jakby był sznurem pereł zwisającym z niebios.
Poprawne ustawienie ciała pomaga dokładności ruchów, obniża koaktywację mięśni, prowadzi do zmniejszonego nacisku na stawy. Pod czas treningu pionowego głowa znajduje się centralnie nad tułowiem, tułów spoczywa nad biodrami, a biodra są nad środkiem wsparcia – nogami i stopami. Scentrowanie stawu kolanowego nad główną osią stopy, luzie ustawienie kości łokci pomiędzy ramionami i nadgarstkami.
Każdy staw twego ciała musi być połączony z innymi. Umożliwia to swobodny przepływ Chi.
Cheng Man Ching