Jeżeli podjąłeś decyzję by ćwiczyć i ta decyzja jest podpartą działaniem, to uczynisz pierwszy krok w kierunku własnego rozwoju. Ćwicząc zdobywasz wiedzę o własnym ciele, wzbogacasz własną sferę doznań i lepiej potrafisz znaleźć się w otaczającej cię rzeczywistości. Realizując program poznawania ćwiczeń, nie próbuj poznać odrazu wszystkiego. Wielokrotnie powtarzaj ruchy, zwracając uwagę na ich poprawność. Skupiaj się, podsumowuj swoje rezultaty, uwzględniając jakość ćwiczeń.
W trakcie ćwiczeń na stojąco kręgosłup jest naturalnie wyprostowany, a miednica lekko wysunięta do przodu. Kręgi lędźwiowe są ułożone mniej lub bardziej ukośnie w stosunku dok ości krzyżowej. Wiele ruchów obejmuje odcinek lędźwiowo – krzyżowy kręgosłupa. Jego prawidłowa praca uzależniona jest od sposobu ustalenia całego kręgosłupa i sposobu wykonania ruchów. U osób ćwiczących rzadziej zachodzi do zniekształceń, bądź zaokrągleń pleców spowodowanych wiekiem. Łagodne, płynne ruchy angażują różne grupy mięsni na tyle intensywnie, nie przecierając ich, by mimo upływu lat pozostały silne, elastyczne i sprężyste. Praca trawienia i lepsza przemiana materii wzmaga się ukrwawieniu mięsni i zaopatrzenie w substancje odżywcze. Wzrasta zawartość wapnia, dlatego mogą pozostać silne i stabilne.
Badania o właściwościach Chikung wykazały znaczne zwiększenie pojemności płuc i liczby czerwonych ciałek we krwi, poprawę czasu reakcji i ustąpienie dolegliwości układu trawiennego. Tłumaczy się to tym, że zwolnienie rytmu oddechu, następujące samoczynnie w trakcie ćwiczeń, powoduje niewielkie niedotlenienie organizmu, przy jednoczesnym wykorzystaniu pełnej powierzchni płuc, jak to się dzieje podczas wysiłku w rozrzedzonym górskim powietrzu. Ponieważ ruchy ciała są zharmonizowane z oddechem, mało intensywne, ale wystarczające dla wzmożenia krążenia krwi, nawet slaby organizm ma czas dostosować nie do nowych wymogów, zwiększa produkcje erytrocytów i powierzchnie plus, co powoduje lepsze dotlenie całego organizmu i zwiększenie nie ilości tlenu związanego we krwi. Zwiększa nie zdolność do wykonywania pracy fizycznej oraz przewaga procesów aerobowych nad anaerobowymi podczas wysiłków. Regeneracja sil następuje szybciej. Zaś poprawienie trawienia instruktorzy Chikung upatrują w masażu wnętrzności przez rytmiczny nacisk przepony i mierni brzucha podczas głębokiego brzusznego oddychania. Również podczas treningu wywolniają się endorfiny w naturalny sposób, jak przy zwyklej oddechowo – ruchowej aktywności.